Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Şizofreni nedir?
Şizofreni herkes tarafından kabul edilmiş gerçekleri çarpıtma ve diğer kişilerle ilişkileri bozma şeklinde ortaya çıkan beyinsel bir rahatsızlıktır. Şizofreni hastaları günlük hayatta sıkça problem yaşarlar. Gerçekte var olmayan şeyleri varmış gibi yaşayarak ilişkilerine zarar verirler. Şizofreni hayat boyunca süren bir rahatsızlıktır ve doğru tedavi uygulandığında kontrol edilebilmektedir. Şizofreni hastaları neyin hayal neyin gerçek olduğunu kavrayamazlar.

Şizofreni nedenleri nelerdir?
Şizofreni hastalığının tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte tansiyon şeker gibi biyolojik bir hastalık olduğu bilinmektedir.
– Çevresel faktörler
– Beyindeki kimyasalların dengesizliği
-Kalıtsal geçiş
-Beyin yapısında anormallik

Şizofreni kimlerde görülebilir?
Herkes şizofreni olabilir. Dünyanın dört bir yanında bu hastalığa yakalanmış birçok kişi bulunmaktadır. Genellikle ergenlik çağında ve yirmili yaşların başında ortaya çıkmaktadır. Kitaplarda ve filmlerde şizofreni hastaları genellikle saldırgan gösterilmektedir. Ancak bu her zaman böyle değildir. Onlar genellikle yalnız olmayı tercih ederler. Şizofreni hastalarının en büyük problemi ise toplum tarafından damgalanmış olmaktır. Uzmanların en çok üzerinde durduğu noktalardan biride budur. Çünkü toplum tarafından hastalıkları yüzünden dışlanmış hastaların hayatları daha da zorlaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir