Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Kış Depresyonu adından da anlaşıldığı gibi kış aylarında karşımıza çıkan ve özellikle kadınları etkileyen ruhsal bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Kış Depresyonu mevsimsel affektif bozukluk olarak da adlandırılır ve bu durum kişileri mutsuz, depresif ve hastalıklara karşı dirençsiz kılar. Kış Depresyonu  nedenleri; soğuk,yağışlı
kapalı hava ve gün ışığından fazla yararlanılamamak olarak özetlenebilir.

Kış Depresyonu Belirtileri

Kış depresyonu kişide mutsuzluk hissi yaşamasına neden olur ayrıca
-Aşırı beslenme ve kilo artışı
-Asabiyet
-Uyku düzensizlikleri ve aşırı uyuma
-Halsizlik ve konsantrasyon eksikliği olarak belirtileri özetlenebilir.

Peki kış depresyonu belirtileri taşıyorsak neler yapmalıyız?

Kış depresyonu belirtileri taşıyan kişiler öncelikle düzenli egzersiz yapmalı bol bol meyve ve özellikle balık tüketmeli, güneşli havalarda ve öğlen saatlerinde dışarı çıkmalı, daha aydınlık ortamlarda bulunmalı hatta gerekiyorsa ev ve iş yerlerindeki ışıklandırmaları daha güçlü hale getirmelidir.

Hangi Durumda Uzmana Başvurmalısınız?

Özellikle kadınlarda görülen kış depresyonu uzmana başvurulmadan havaların ısınması ve gündüzlerin uzamasıyla kendiliğinden geçebilen bir hastalıktır. Ancak her sene karşınıza çıkıyor ve psikolojinizi derinden etkileyip hayat kalitenizi düşürüyorsa uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Alfa Terapi olarak bu tür durumlara maruz kalan kişilere uygulamış olduğumuz terapi süreciyle kişileri kış depresyonu dediğimiz bu ruhsal çöküntüden kurtulma ve bu duruma karşı daha güçlü olmalarına yardımcı oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir