Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Bulimia Nervoza Nedir?

Bulimia Nervoza  bir bireyin sürekli egzersiz  veya diyet  yapmasına rağmen olağan kilosunun çok üzerinde olması veya olağan kilosunun çok altında olması, hatta normal kilosunun aynı devam etmesi olarak bilinmektedir. Bulimia Nervoza olan bir birey kısa bir süre içerisinde, aşırı fazla kalorili besinler tüketerek bunu müshil ilacı kullanma veya kusma ile bünyelerinden atmak isterler.  Bu sebepledir ki Bulumia Nervoza hastalığı halk arasında yiyip kusma olarak adlandırılmaktadır. Bulumia Nervoza hastaları yemek yerken kontrolden çıkarlar ve bunu diğer bireylerin anlamaması için ellerinden gelen çabayı gösterirler.
Bir bireye Bulumia Nervoza teşhisinin koyulabilmesi için bireyin haftada en az bir kez üç ay sürecek şekilde kilo kontrolü nedeniyle kusuyor olması ve buna yönelik müshil ilacı alıyor olması gerekmektedir. Tedavi edilmezse senelerce sürebilen bir hastalıktır.

Bulumia Nervoza hastaları bilinenin aksine dikkatleri üzerine çekmeyi çok severler. Sosyal yaşantıları oldukça hareketlidir ve genellikle sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı madde bağımlılıkları vardır.

Bulumia Nervoza, kaslarda kramp ağrısı, dişlerde çürüme ve yüzde şişme gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir