Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Anoreksiya Nervoza Nedir?
Anoreksiya Nervoza yemek yeme bozuklukları altında sınıflandırılan bir rahatsızlıktır. Anoreksiya Nervoza nın diğer yemek yeme bozukluklarından ayırıcı özelliği kişinin normal kilosunun altında olmasına rağmen yani zayıf olmasına rağmen yine de şişman olduğu algısına sahip olmasıdır. Bu nedenler Anoreksiya Nervoza hastaları sürekli rejim yaparlar ve yemek yememeye çalışırlar.  Eğer fazla bir şey yediklerini düşünürlerse de kusarlar. Kendilerine sorulduklarında da hala şişman olduklarını söylerler. Anoreskiya Nervoza Tedavi Edilmezse Ne Tür Sorunlara Yol Açabilir?

Bazı kaynaklara göre Anoreksiya Nervoza nın yüzde üç ile yüzde on sekiz arasında ölümle sonuçlandığı rapor edilmektedir. Kişinin yüzde seksen beş tedavi şansı bulunmaktadır. Bu oranlamadan yaklaşık yüzde otuzu yineleyici veya geri dönücü olabilmektedir. Ancak yüzde kırk beş oranında tam anlamıyla tedavi edicilik raporu da bulunmaktadır.
Anoreksiya Nervoza da vücudun sadece bir bölümü zarar görmez. Vücut bir bütün olduğu için bir sistem zarar gördüğünde diğer sistemlerde zarar görmektedir. Ancak en çok endişe edilmesi gereken durum ise Anoreksiya Nervoza ya bağlı kalp damar hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları ve mide bağırsak rahatsızlıklarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir