Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Cinsel Sadizm&Mazoşizm
Başkalarına yönelik aşağılama, hakaret etme, bedensel ve fiziksel acı çektirmeye yönelik davranışlarla birlikte giden cinsel haz alma ve cinsel doyum sağlama davranışlarına cinsel sadizm&mazoşizm adı verilmektedir. Cinsel sadizm&mazoşizm den bahsedebilmek için kişinin bütün fantezilerinin, dürtülerinin ve davranışlarının bu yönde olması gerekmektedir.
Zaman zaman normal kişilerde de bu davranışlar gözlenebilir. Ancak bunları cinsel sadizm&mazoşizm kategorisi altında değerlendirmek yanlış olur. Cinsel sadizm&mazoşizm de diğer tarafın çok yoğun bedensel veya ruhsal acı çekmesi ve bunun bir davranış biçimi, cinsel haz alma biçimi olarak oluşması söz konusudur.

Özellikle izni olmayan kişilere yapılması aynı zamanda çok ciddi bir yasal olayda olmuş olur. Pek çok cinsel tecavüz ve cinayette de cinsel sadizm&mazoşizm unsurları görmek mümkündür. Cinsel sadizm&mazoşizm tedavilerinde davranış tedavileri özellikle iş birliği kurmaya yatkın danışanlarla mümkün kılınabilmektedir. Cinsel sadizm&mazoşizm her ne kadar birlikte kullanılan kavramlar olsa da sadistlikte başkalarına acı çektirmesi mazoşistlikte ise kişinin kendisinin acı çekmesi söz konudur.
Aynı kişide sadizm ve mazoşizm sıklıkla birlikte görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir