Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Bireysel Psikoterapi Nedir?

Bireysel Psikoterapi, bir terapistler beraber karşılıklı olarak yapılan terapi çeşididir. Genellikle ilaç tedavisiyle birlikte paralel olarak uygulanır. Fakat belirli bir saati olduğu için, belirli bir çerçevesi olduğu için, bir süresi olduğu için aynı zamanda ve aynı yerde yapılması gerektiği için maalesef devlet hastanelerinde yeteri kadar bireysel psikoterapi hizmeti verilememektedir. Bu yüzden özellikle özel muayenehanelerde veya bir takım polikliniklerde bireysel psikoterapi hizmeti verilmektedir.

Bireysel psikoterapi de birey bazen içinde bulunduğu duruma o kadar çok yoğunlaşmıştır ki karşısındaki kişiyle olan ilişkilerini ve dışarıya nasıl gözüktüğünü fark edemeyecek hale gelir.
Bireysel psikoterapi de aslında terapist bu kişiye bir nevi ayna tutar. Ancak özellikle belirtilmesi gerekir ki bireysel psikoterapi arkadaş sohbetlerinden çok çok farklıdır. Terapiyi sizinle daha önceden tanışmamış farklı açılardan bakan üçüncü bir göz ile değerlendirme olarak düşünebiliriz. Bireysel terapi de özellikle kişinin 7 yaşından itibaren geçirdiği travmalar hayatını ve sosyal ilişkilerini etkileyen olaylar üzerinde durulur. Buradan da anlaşılabileceği gibi bireysel psikoterapi anlamak ve anlaşılmak üzerine yoğunlaşılan bir terapi çeşididir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir