Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Mani ne demektir?
Mani
, riskli hareketler sebebiyle diğer insanlarla olan ilişkilere zarar veren ve kariyeri zedeleyen, tedavi edilmediği takdirde kişinin kendi isteğiyle yani intihar ederek ölüme sebebiyet veren psikiyatrik bir bozukluktur.

Mani belirtileri neler olabilir?

Mani de, kişinin ruhsal yaşantısında bazı dönemlerde farklılıklar olur. Bu farklılıklardan kendini en çok gösteren kişinin aşırı agresif olması, sinirli olmasıdır. Bu hastalığın birinci dönemidir. Bu dönemde bazı bireyler işlerinin fazlasıyla yolunda gittiğini her konuda üretken bir konumda olduğunu söyleyerek tedaviyi reddederler. Fakat ilerleyen süreçlerde mani sonucu birey hayatında bir çok felaketle karşılaşabilir.
Hastalığın diğer döneminde de ilk döneme göre tamamen zıt davranışlar görülür. Hepimizin de bildiği gibi bu dönem depresyon adını almaktadır. Depresyona giren bireyin yaşam enerjisi düşer ve kendini sürekli değersiz hisseder. Hiçbir şey ile uğraşmak istemez. Bu da bir süre sonra kişinin intihar etmesine yol açabilir. Bu rahatsızlığa sahip olmak kimsenin suçu ya da hatası değildir.

Mani yi Kimler Yaşayabilir?

Mani çoğu zaman on dört ile yirmi beş yaşları arasında görülür ve bu rahatsızlık kişinin hayatı boyunca devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir