Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Somatoform Bozukluk Nedir?
Somatoform Bozukluk dediğimizde aslında bir genel başlıktan söz ederiz. Çünkü bu alan adı altında birden fazla hastalık mevcuttur.  Somatoform Bozukluk her ne kadar yabancı bir kelime olsa da dilimizde aslında bedenselleştirme anlamı taşımaktadır. Yani Somatoform Bozukluk kişinin bedensel bir hastalığı olmamasına rağmen bedensel bir algı oluşturması olarak tanımlanmaktadır. Somatoform Bozukluk tanısı koyulabilmesi için bu bedensel rahatsızlıkların kişinin yaşamını son derece önemli bir şekilde etkiliyor olması ve uzun süredir devam ediyor olması gerekmektedir.

Somatoform Bozukluklar değişik olgularla kendini gösterebilmektedir. Örneğin kendini kalp çarpıntısı veya mide bağırsak rahatsızlıkları şeklinde gösterebilen somatizasyon bozukluk vardır ve bu durum uzun yıllar devam edebilmektedir. Bunun yanı sıra kişinin tedavisi yapılsa bile vücudunun belirli bölgelerinde hala ağrısının devam ettiğini düşündüğü ağrı bozuklukları vardır.
Hipokondriyak bozuklukta hastalar tedavisi mümkün olmayan ağır bir hastalığa yakalandıklarını düşünürler. Somataform Bozukluk lar en sık Almanya’da görülmektedir. Her yüz kişiden on iki kişi yaşamı boyunca en az bir kez Somatoform Bozukluk yaşamıştır. Kadınlar erkeklere göre iki kat daha fazla Somatoform Bozukluk yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir