Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Psikolog kime denir?
Çoğu insan psikolog un kim olduğunu kendine göre yorumlar. Kimileri psikolog un insan ilişkilerindeki sorunları çözen, kişiyi hep onaylayan ya da kişiyi hep yargılayan, sırlarını paylaştığı, nasihatlar veren bir muhabbet arkadaşı olarak görmektedir. Ülkemizde psikolog üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olmuş ve seçtiği konu üzerinde uzmanlık yapmış bir kişidir.
Psikolog lar mezun olduktan sonra adalet, eğitim, özel eğitim, sosyal hizmetler, emniyet, spor gibi alanlarda bağımsız bir meslek grubu olarak görev yapmaktadırlar.

Psikolog Nasıl Bir Eğitim Alır?
Ülkemizde kırk yedi üniversitede psikoloji bölümleri eğitim ve öğretim vermektedir. Bu eğitim üniversitelerde dört yıl sürmektedir.  Bu dört yıllık sürede psikoloji biliminin alt dallarının tanıtımına yönelik bir eğitim programı verilmektedir. Kimi psikolog mezun olduktan sonra kendi belirlediği alanlarda yüksek lisans yapabilir. Bunun yanı sıra uygulamaya yönelik uzun süreli terapi eğitimleri alarak o alanın terapisti olurlar. Diğer bir seçenekleri ise devletin açtığı sınavlara girerek devlet kurumlarında çalışabilirler. Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı v.b yerlerde çalışabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir