Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Depersonalizasyon nedir? Depersonalizasyon, bireylerde farklı bir ruhsal bozukluk olarak tanımı yapılmayan, aşırı bir şekilde strese neden olan bir veya daha fazla şekilde depersonalizasyon dönemleriyle beraber yaşanmaktadır. Yaşanılan süreçlerde ani kişisel olarak realistlik duygusunda farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Birey kendi iç ve dış dünyasından koparak, olanı biteni dışarıdan farklı bir şahısmış gibi izlemeye başlar.

Depersonalizasyon
nedenleri nelerdir?
Depersonalizasyon un şizofreni gibi bir bozukluk olmadığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bunun bireylerde yaşanan ruhsal bir sorun olduğu düşünülmektedir. Çoğu kez trafik kazaları veya ölümcül hastalıklardan sonra orta çıktığı bilinmektedir.

Depersonalizasyon tanısı nasıl konur?
Normal bir birey  günlük hayatta yaptığı işleri yapmaya devam eder ancak bu işleri yapan kişinin kendisi olmadığını düşünür. Bu duygu çoğu kez altmış saniyeden az sürer ve insan yaşamı boyunca bir kaç kez yaşanır. Fakat depersonalizasyon bozukluğu yaşayan kişiler bu duyguyu sürekli yaşarlar. Bunu yaşayan kişiler sürekli tedirgin bir haldedirler ve kafayı yediklerini düşünürler. Her olaya şüphe ile yaklaşırlar. Hayatları sanki bir film şeridi gibi gözlerinin önünden geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir