Gün Boyu Destek Hattı : +90 544 448 6 981

Ayrılık Kaygısı Bozukluğu Nedir?
Ayrılık kaygısı bozukluğu bebeklerde ve çocuklarda genellikle altıncı ve yedinci ayda başlayan ve iki yaşına kadar sürebilen ve görülmesi gayet olağan olan normal bir anksiyete halidir.
Bebeklerin anne babadan veya anne modeli olarak gördükleri yetişkinlerden ayrılmak istememesine bağlı olarak ağlama nöbetlerine agresifliğe varana kadar görülebilen bir stres halidir. İki yaştan sonra da Ayrılık Kaygısı Bozukluğu farklı stres faktörleri nedeniyle aralıklı olarak kendisini göstermektedir.

Bu stres faktörlerine baktığımızda ailede birinin kaybedilmiş olması çocukta veya aile bireylerinde bir sağlık problemi yaşanması boşanma veya okula başlama gibi durumlardan söz edebiliriz.
Eğer iki yaştan sonra bu stres faktörlerinden herhangi biri görülmemişse ve ailede huzurlu bir ortam varsa ve buna rağmen yine de Ayrılık Kaygısı Bozukluğu yaşanıyorsa mutlaka alanında uzman biri tarafından bu konu değerlendirmeye alınmalıdır. Ayrılık Kaygısı Bozukluğu yaşayan çocukların ebeveynleri çocuklarına mutlaka sevgi ile yaklaşmalıdırlar. Bunun dışında farkındalık çok önemlidir. Bunun için sıfır iki yaş aralığı döneminde ebeveynler mutlaka bebek işaret dilini kendilerine entegre etmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir